Tracker muzyczny – BassoonTracker
W dzisiejszym retro weekendzie przedstawiam tracker muzyczny BassoonTracker, który stworzył developer Steffest. Jest to niezwykły program w całości napisany w JavaScript, który działa w przeglądarce i co najważniejsze czyta pliki z programów takich jak Protracker (.mod) oraz Fasttrackar (.xm).
Program znajduję się na githubie
https://github.com/steffest/BassoonTracker
ale od początku…
Tracker muzyczny – to rodzaj sekwencera muzycznego: jest to oprogramowanie do tworzenia muzyki poprzez zdefiniowanie sekwencji próbek (sampli), które mogą być odtwarzane w określonym czasie z określoną wysokością (prędkością)
Nazwa „tracker” pochodzi od „The Ultimate Soundtracker” napisanego przez Karstena Obarskiego i wydanego na platformę Amiga w 1987 roku.
Z czasem zaczęły powstawać kolejne programy, które rozwijały koncepcję trackera takie jak chociażby: Octamed, DigiBooster. Jednak to Protracker stał się najbardziej znanym trackerem z czasów świetności Amigi.
Po najlepszych latach Amigi przyszedł czas na PC z systemem DOS. Najbardziej znani przedstawiciel gatunku: Scream Tracker, Impulse Tracker na czele oczywiście z FastTrackerem.
Trackery istnieją też jako wtyczki VST rozszerzające możliwość systemów DAW np. Redux. Do dzisiaj koncepcja muzycznego trackera jest używana w nowoczesnym oprogramowaniu muzycznym, takim jak Renoise, Radium i SunVox
Jest nawet dedykowana wersję sprzętową tackera o nazwie Polyend Tracker.
Trackery zostały stworzone przez programistów dla programistów.
Nie wprowadzasz tutaj nut w piano roll, tylko wprowadzasz je, wpisując liczby szesnastkowe w siatce i stosujesz efekty, wprowadzając jeszcze więcej liczb.
W przeciwieństwie do tradycyjnej notacji muzycznej, czas jest zwykle przedstawiany pionowo, a nie poziomo, więc kolejne nuty znajdują się pod sobą, a odtwarzanie odbywa się od góry do dołu.
Wiele numerów/nut w tej samej kolumnie tworzy ścieżkę (track), wiele ścieżek tworzy pattern, a wiele patternów tworzy utwór.
Lub odwrotnie: piosenka składa się z wielu następujących po sobie patternów, gdzie patterny składają się ze ścieżek nut.
Aby lepiej zrozumieć, jak korzystać z trackerów, warto zajrzeć do dokumentacji bassoontrackera
https://www.stef.be/bassoontracker/docs/#about
oraz do samego program do którego dodałem kilka ulubionych utworów (modułów).